Razorlight

18. srpna 2007 v 21:37 | Lili |  Razorlight
Právě v kolébce kytarovek se před třemi lety v Británii zformovala na první pohled nenápadná kapela.

Parta mladíků původem z Anglie a Švédska klade velký důraz na ostré elektrické kytary. Na pódiu to dokáže pekelně rozjet, ale i v klidu rozjímat.

Razorlight se dali dohromady v podstatě ze dne na den. Vše se seběhlo poté, co Londýňan Johnny Borrell začal v roce 2002 psát texty a zároveň i snít o vlastní kapele. Když se v létě onoho roku poprvé setkal se švédským rodákem Björnem Ågrenem, asi si s ním tenkrát pěkně padl do noty. Takřka okamžitě si Johny a Björn řekli, že by spolu mohli začít spolupracovat. Později se k nim připojil ještě bubeník Christian Smith-Pancorvo a Björnův dlouholetý kamarád, baskytarisa Carl Dalemo a kapela byla rázem na světě. Tak rychle, jak se zformovali, taky v zápětí rozjeli svou kariéru. Ale záhy po vydání debutového alba Up All Night nahradil bubeníka Andy Burrows.
Dnes už jen s úsměvem vzpomínají, jak vnikala jejich první nahrávka, kterou na videokameru natočil jejich manažer. Působivěji už vypadá nahrávání jejich prvního dema v Hackney's Toerag Studios, kde byli doslova v patách skupině White Stripes, která zde tou dobou také pracovala na nových věcech. Demonahrávky Razorlight zdárně dotočili a zbývalo už jen s nimi správně naložit.
Úspěch ale přišel z druhé strany. Z ničeho nic začal jejich dema hrát oblíbený rozhlasový moderátor John Kennedy ve své šou na londýnském rádiu XFM. Díky tomu začal o Razorlight stoupat zájem, fanoušci mixovali nejrůznější bootlegy a kapela díky tomu mohla začít aktivně koncertovat.

V roce 2003 začali Razorlight hledat tu správnou nahrávací společnost, až u kapely nakonec zvítězila firma (nebo kapela zvítězila u firmy?) Mercury a pod ní spadající label Vertigo.
Šéf společnosti Steve Lillywhite, který v minulosti spolupracoval například s U2, Ultravox, Talking Heads, Psychedelic Furs, Pogues, nebo s Morrisseym, si dokonce vzal měsíční volno jen proto, aby se sám mohl věnovat produkci jejich debutového alba. To nakonec světlo světa pod názvem Up All Night spatřilo v červnu 2004 a postupem času se probojovalo až na třetí místo britské albové hitparády.

Razorlight mají za sebou úspěšné britské turné, ale třeba i koncertování na festivalu v Japonsku. Nebrání se skutečně ničemu, mají rádi komornější prostředí, ale i ty velké. Říká se, že druhá deska, která nyní před kapelou visí, bývá důležitější, než ta první. Uvidíme, čím Razorlight překvapí, či naopak. Naděje jsou jim dávány velké.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama